Ana Sayfa / Samsun Haber / Atakum Caddeleri 19 Mayıs’ta Tiyatro Ve Müzikle Renklendi!

Atakum Caddeleri 19 Mayıs’ta Tiyatro Ve Müzikle Renklendi!

Samsun Haberleri – Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyeti onun istediği seviyeye çıkarabiliriz. Cumhuriyeti çağdaş, modern ülkelerle yarışabilir bir şekilde yaşatmalıyız. Bu bizim görevimiz. Eğer yapamazsak bilin ki ‘bu topraklarda geleceğimiz yok’ demektir” diye konuştu.

Atakum Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Milli Mücadele dönemini başlatmasının 101. yıldönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evlerinde kalan yurttaşlara taşıdı. Atakum Belediyesi’nin #YüzyılınRotası adı altında 16 Mayıs’ta başlattığı dijital kutlama programı, 19 Mayıs’ta gerçekleştirilen sokak etkinlikleri ile Atakum’un dört bir yanında coşkuya dönüştü. Kuva-yı Milliye sahnesine dönüştürülen TIR, üstü açık otobüs, marş çalan araçlar ve programa gönüllü olarak katılan vosvos kulüp üyeleri, klasik otomobillerle ilçenin dört bir yanına ulaştı. Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ile kırmızı beyaz renklerle donatılan araçlar marş ve müzik yayını yaptı. #YüzyılınRotası sokak etkinliklerinde yurttaşları eşi Av. Gülay Deveci ile birlikte selamlayan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Evlerindeki tüm hemşehrilerimiz bayram coşkusunu yaşasın diye kutlama ekiplerimizle Atakum’un her yerindeyiz. Hem 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı hem Ramazan Bayramınızı hem Atatürk’ün doğum gününü hem de kandil gecenizi kutluyorum. Bu kadar kutlu anlar bugünde toplanmış. Ne kadar mutlu bize” dedi.

KUVA-YI MİLLİYE TIR’INDA TİYATRO TEMSİLİ

Belediye ekiplerince dorse bölümü tiyatro sahnesine dönüştürülen Kuva-yı Milliye TIR’ı, kentin ana arterlerinde dolaşarak yurttaşlarla buluştu. Özel tasarım gezici sahnede, Kuva-yı Milliye dönemi kostümleri giyen ve ellerindeki bayraklarla Atakumluları selamlayan Samsun Sanat Tiyatrosu oyuncuları büyük ilgi topladı. Mobil sahnenin durakladığı noktalarda Samsunlu usta tiyatro sanatçısı Yaşar Gündem ve ekip arkadaşları, Kuva-yı Milliye ve Şu Çılgın Türkler adlı oyunların önemli bölümlerini sahneledi. Tiyaro temsilini izleyen bazı yurttaşlar gözyaşlarını tutamadı. Kutlama programını, ellerindeki bayraklarla pencere, balkon ve çatılardan takip eden ilçe sakinleri Samsun’un Mustafa Kemal Paşa’yı bağrına bastığı günün 101. yıldönümünde büyük coşku yaşadı. Atakum Belediyesi’nin üstü açık etkinlik otobüsü ve marş çalan araçları; kentteki toplu konut alanları, cadde ve sokakları dolaşarak bayram coşkusu yaşattı.

19.19’DA BALKONLARDA İSTİKLAL MARŞI

Akşam saatlerinde Atakent Bulvarı üzerindeki tören alanında devam eden kutlama etkinliklerinde coşku zirveye ulaştı. Özel ışık ve ses sistemleri ile donatılan Kuva-yı Milliye TIR’ında usta sanatçı Yaşar Gündem ve ekibinin sahnelediği temsil, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. ’19 Mayıs 1919 işte benim doğum günüm’ diyen Atatürk’ün doğum günü için Bandırma Vapuru şeklinde üretilen özel pastayı; CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel,  CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, eşi Av. Gülay Deveci, CHP Atakum İlçe Gençlik Kolları Başkanı Yasin Sarıkaş, Atakum Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ecem Üner ve çok sayıda genç birlikte kesti. Saatler 19.19’u gösterdiğinde Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın da katıldığı etkinlikte tüm Türkiye ile aynı anda ilçe sakinleri balkonlarından İstiklal Marşı’nı okudu. Gençlerin yaktığı meşaleler, etkinliğe renk kattı.

“KURTARILAN DEĞİL KURTARAN KENT SAMSUN”

Atakent Caddesi’ndeki programda yurttaşlara hitap eden CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu,” Milli Mücadelemizin 101. yılında sizlerle beraber olmaktan gurur duyuyorum. Atatürk, ‘Benim doğum günüm 19 Mayıs 1919’ diyerek bugünü gençlere armağan etmiş. Başta gençlerimiz olmak üzere tüm yurttaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum. Ramazan ayı ve Kadir Gecesi ile birleşen bu gecede dualarınızın kabul olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ise, “Ülkenin emperyal güçler tarafından parsel parsel paylaşıldığı dönemde 38 yaşındaki yetim bir çocuk, 19 Mayıs 1919 sabahında bu ülkenin üzerine güneş gibi doğuyor. Bütün emperyal güçlere rest çekilmesinin adıdır Mustafa Kemal Atatürk. Bütün mazlum, ezilen milletlere ilham olmanın adıdır 19 Mayıs. Kıymetli Samsunlular, öyle kadim bir şehirde yaşıyoruz ki Milli Mücadele’nin başladığı bir şehir burası. Samsun kurtarılan değil kurtaran bir kenttir. Mustafa Kemal ölmez, şu anda aramızda milyonlarca Mustafa Kemal yaşıyor ve milyonlarca anne yeni Mustafa Kemallere gebe. İyi ki varsınız, iyi ki Mustafa Kemal’in evlatlarıyız” dedi.

loading...

YEDAŞ Elektrik Kesintisi Haberleri