Bakan Kasapoğlu’ndan Önemli Mesajlar! İthal Değil İhraç Eden Ülke

Bakan Kasapoğlu, liglerin ertelenmesi nedeniyle kulüplerin yaşadığı finansal sıkıntıları bildiklerini ve süreci yakından takip ettiklerini belirterek, şöyle konuştu;

“Daha önceki finansal meselelere, virüsün açtığı tahribat da eklenince bir gelinen noktanın son derece sıkıntılı bir seviyeye yükseldiğinin farkındayız. İfade etmeliyim ki bu konuda attığımız ve atacağımız adımlar, sorunun derinlemesine ele alma ve sürdürülebilir neticeler ortaya koyma ekseninde olacaktır. Günlük reçeteler hastalığın sadece semptomlarını ortadan kaldırıyor. Kronik problemlerin çözümü için cerrahi müdahaleler şarttır. Bu konuda bildiğiniz gibi futbolumuzun meselelerini masaya yatırmak için tarihimizin en geniş kapsamlı futbol çalıştayını düzenledik. Oraya katılan bütün kulüplerimiz, problemlerini ve çözüm yollarını son derece demokratik bir atmosferde ifade ettiler. Çalıştayın çıktıları ve raporlar anbean Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaşıldı. Öne çıkan başlık kulüplerin eski hatalarını tekrarlamaması yönündedir.”

SPORDA İTHAL EDEN DEĞİL İHRAÇ YAPAN ÜLKEYE DÖNÜŞMELİYİZ

Kulüplerin altyapıya önem vermesi gerektiğini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Pandemiden sonrasını nasıl fırsata çevireceğimizi öncelememiz gerekiyor. Post Corona döneminde futbolun, kulüp ve spor yönetiminin yeni normallerini iyi analiz etmek lazım. Elimizdeki kaynakları etkin ve verimli kullanmak zorunluluğumuz var. Bundan sonra futbolda ithal ikame, dışa bağımlılık, üretim yapılmadan artık mümkün değil. Bakanlık olarak biz de bütün spor stratejimizi bu şekilde uyguluyoruz. Altyapının, üretimin önemini vurguluyoruz. Sporda ithal eden değil ihraç yapan ülkeye dönüşmeliyiz diyoruz. Çalıştayda da temel konu ve stratejilerimiz hep bunların üzerineydi. Bundan sonra mali anlamda “Ayağını yorganına göre uzatan”, sportif anlamda tüketimden çok üretimi olan, ithalatı değil ihracatı önceleyen kulüplerimizi destekleyeceğiz. Nasıl teknolojiden tarıma, sanayiden ticarete, sağlıktan savunma sanayine kadar milli bir kalkınma hamlesine geçiyorsak bu Futbol için de aynı anlayış geçerli” dedi.

Bakan Kasapoğlu kulüplerin pandemiyi bir fırsata dönüştürmesi gerektiğini kaydederek, “Şimdi bu aradaki farkı kapatmak için önümüzde bir fırsat var. Önce gerçeklerle yüzleşip, sorunları kabullenip, kendi özgün çözüm modelimizi geliştireceğiz. Sonra kendi futbol modelimizi sürdürülebilir bir topyekûn başarıya taşımak için çalışacağız. Artık “daha fazla transfer nasıl yaparım” ya da “yabancı oyunculardan alınan vergiler düşürülmeli” veya benzer mantalitede talepler yerine, “maliyetleri ne kadar daha fazla düşürürüz”, “altyapıdan kaç oyuncu yetiştirim”, “İki amatör branşın bütçesi kadar bütçeyi, tek bir futbolcuya vermemeliyim” diye düşünmemiz lazım. Türkiye’yi, gerek üretimiyle, gerekse sahip olduğu know how’la dünya futbolunu domine edecek bir seviyeye çıkarmak için önümüzde hiçbir engel yok.” değerlendirmesinde bulundu.

SON DÜZENLEME MALİYE BAKANLIĞIMIZA GÖNDERİLDİ

Bakan Kasapoğlu, devletin vergi iadeleriyle, stopaj iadeleriyle amatör branşları desteklemeye devam ettiğini vurgulayarak, “Bu hususta son düzenleme Maliye Bakanlığımıza gönderildi. Kısa bir süre içerisinde nakit akışının sağlanacağını düşünüyorum. Amatör branşlara yönelik yaklaşımların devamlılığının sürdürülmesi noktasında olduğumuzu ayrıca belirtmek istiyorum.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, tüm kulüplere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, sözlerini şöyle tamamladı;

“Biliyorum ki burada olan herkesin ortak derdi Türk sporudur, Türk sporunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Devletimiz, kulüplerimizin yanında olmaya dün olduğu gibi yarın da devam edecektir. Su akar yolunu bulur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.  Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim kılsın.”

Açılış konuşmasının ardından Bakan Kasapoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve kulüp temsilcileriyle değerlendirmelerde bulundu.

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir