Başkan Edis’in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

BAŞKAN EDİS, ‘GAZETECİLER ÖNEMLİ BİR MESLEK GRUBUNUN ÜYELERİDİR’

Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis,”Kamuoyunu hızlı ve doğru şekilde bilgilendirerek, toplumun haber alma ihtiyacını gidermeyi amaçlayan gazeteciler, türlü zorluklarına rağmen görevlerini gönüllülük esası, özveri ve gayretle ifa etmeye çalışan, önemli bir meslek grubunun üyeleridir “dedi.

Kendi içinde meslek ilkeleri bulunan gazetecilik mesleği, hukuk kurallarına bağlı, tarafsız, özel yaşama ve kişilerin haklarına saygılı şekilde yürütüldüğünde kayıt eden Başkan Edis,” Toplum üzerinde tartışılmayacak ve azımsanmayacak oranda etki bırakabilmektedir. Son örneğini 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında yaşayarak gördüğümüz bu etki, başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdan olmak üzere, milletin kendi iradesine sahip çıkma davetlerinin kısa sürede ülke geneline yayılmasıyla bir kez daha kanıtlanmıştır. Devletinin ve milletinin yanında yer alan vatansever gazetecilerimiz ve bağlı bulundukları medya organları, bir parçası oldukları millete yönelen tehdidin başarıyla savuşturulmasında kilit rollerden birini üstlenmiş ve üzerlerine düşeni layığıyla yerine getirmişlerdir“dedi.

‘VAZGEÇİLEMEYECEK ÖNEMLİ GÖREVLERİ VARDIR’
Kamusal görev yapan basının, insanların yaşadığı yer ve sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkıda bulunduğunu ifade eden Başkan Edis, “Toplumların aydınlanmasında, reaksiyon göstermesinde önemli bir rol üstlenen basın, internet medyası ve sosyal medya ile yelpazesini genişletmiş, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına dönüşmüştür. İnsan, çevresinde ve dünyada olup bitenleri öğrenmek, öğrendiklerini veya düşündüklerini başkalarına duyurmak ihtiyacındadır. Bu ihtiyaç az veya çok her insanın doğasında vardır. Bu ihtiyacın giderilmesi için basın şemsiyesi altında toplanan her bir unsurun vazgeçilemeyecek önemli görevleri vardır. Toplumun gerçekleri öğrenmesinde ve sesini duyurmasında önemli rol oynayan basın, bireyin haber alma hakkını sağlayan ve toplumdan gelen istekleri yansıtarak, kamuoyu oluşturulmasına aracılık yapan, aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğünün de en etkili araçlarından biridir ”diye konuştu.

‘GAZETECİLERİMİZ KUTSAL BİR GÖREV YAPIYOR’
Teknolojik gelişmelerle birlikte ulaşmış olduğumuz bilgi çağında bilgi kirliliğinin de yaşanıyor olması kaçınılmaz hale gelmekte olduğunu vurgulayan Başkan Edis,” Doğru, ilkeli ve objektif görev anlayışıyla, her türlü sıkıntı ve zorluğa karşı büyük bir özveriyle mesleklerini icra eden gazeteci arkadaşlarımızın meslek etiğini her şeyin üstünde tutması ve kişilik haklarına saygılı habercilik anlayışını benimsemesi günümüzde daha da önem kazanır hale gelmiştir. Demokrasimizin en temel dayanaklarından birini oluşturan, toplumsal barış, huzur ve güvenin sağlanmasına fedakar çabalarıyla önemli katkılar sunan, bizlerle sürekli beraber olup, destek veren ve çalışma arkadaşlarım olarak gördüğüm değerli basın çalışanlarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, sağlık ve başarılar diliyorum.Aramızdan ayrılıp ahirete intikal edenlere de Allah’ tan Rahmet diliyorum”şeklinde konuştu.

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir