Başkan Genç, Kariyerden önce milli olunmalı

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Canik İnönü İlkokulu ve Ortaokulu’nda düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğinde öğrencilerle buluştu. Okulun konferans salonunda düzenlenen ve Okul Müdürü Mustafa Gram ile öğretmenlerin de katıldığı etkinlikte öğrencilere nasihatlerde bulunan Başkan Genç, yerli ve milli hafızaya sahip olmanın önemine dikkat çekti. Hafızayı bilgisayar hard diskine benzeten Başkan Genç, “Eğer hard diskimize kendi medeniyetimize, milli ve yerli değerlerimize ait bilgiyle donatmazsak, gençlerimizin hafızası başkalarına ait olur” dedi.

’21. YÜZYILI İYİ ALGILAMALIYIZ’

Öğrencilere başarının sırlarını da anlatan Başkan Genç, “Bizim başarımızın anahtarı çalışkanlık, ancak bundan da önemlisi dünyayı, ülkemizi, şehrimizi iyi okumamızdır. Okumak derken lise, üniversite bitirme ya da diploma almaktan bahsetmiyorum. 21. yüzyılı iyi algılamak gerek. Dünyaya, ülkemize ve şehrimize ait fotoğrafı iyi okumak lazım. Daha önce imparatorlukların yarıştığı dünyada şimdi şehirler, hatta şirketler yarışıyor. Elimizdeki cep telefonları kadar kitapları almadığımız sürece başaramayız, başaramazsınız” diye konuştu.

‘GENÇLER YERLİ HAFIZAYA SAHİP OLMALI’

Gençlerin 4’te 3’ünün internet kullandığına dikkat çekerek, sanal alemi aşmaları gerektiğine vurgu yapan Başkan Genç, “Ertuğrul Gazi’nin, Fatih’in, Asım’ın nesli olan gençlerimiz her işte yerli ve milli düşünmek, ona göre adım atmak zorundadır. Gençlerimiz mutlaka yerli hafızaya sahip olmalıdır. Bilgisayarın hard diskini düşünün. Bu hard diske ne yüklerseniz, bilgisayar size onu sunar. Yani gençlerimizin beynini, aklını hard disk gibi düşünürsek, eğer biz gençlerimizin beyinlerinde yerli hafıza oluşturamazsak, gençlerimizin aklını başkaları teslim alır” şeklinde konuştu.

’15 TEMMUZ HAİNLERİ DE KARİYER SAHİBİYDİ’

Gençlerin bu ülkenin umudu olduğunu dile getiren Başkan Genç, “Önemli olan kariyer sahibi olurken ihanet içinde bulunmamak, elde ettiği kariyeri insanlara iyilik yolunda kullanabilmektir. Geçmişte kariyerlerinin zirvesine ulaşan nice insanların bu ülkeye hizmet etmesi gerekirken nasıl ihanet ettiklerine şahit olduk. 15 Temmuz’u yapanların çoğu kariyer sahibiydi. Sizlere tavsiyem sizi yetiştiren ve kariyer sahibi yapan içinde yaşadığınız bu cennet vatana her zaman ve her mertebede hizmet etmektir. Bu sözlerim lütfen kulağınıza küpe olsun” ifadelerini kullandı.

‘ÜRETTİĞİNİZ KADAR DEĞERLİSİNİZ’

Yeni bin yılın başında en büyük gücün bilgi olduğuna da işaret eden Genç, “Eğer Türkiye’yi geleceğin en önemli güçlerinden biri haline getirmek istiyorsak, bunun yolu bilgiden geçiyor. Bilgiye sahip olan, bilgiyi üreten, bilgiyi kullanan ülkeler bir adım öne geçiyor. Artık top, tüfek, tank değil, bilgi iş görüyor. Onun için bilgi toplumu olma yolunda çok daha büyük gayret göstermemiz gerekir. Bugün ürettiğiniz kadar değerlisiniz. En büyük ibadet insanın ailesi, şehri, vatanı, insanlık için çalışmaktır. Peygamberimiz, ‘İki günü bir olan ziyandadır’ diyor. Dolayısıyla medeniyetimizin tarihi kodlarını bugüne güncellemeliyiz.”

Kariyer Günleri’nin son bölümünde ise Başkan Genç, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Okul Müdürü Mustafa Gram ise, eğitime ve okullarına yaptığı katkılardan dolayı Başkan Genç’e çiçek ve plaket verdi.

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir