Dışişleri Bakanlığı#039;ndan İsrail#039;e Sert Tepki

Dışişleri Bakanlığınca, İsrail güvenlik güçlerinin Gazze’de masum sivillere yönelik aşırı ve orantısız güç kullanımı şiddetle kınandı.

Samsun Son Haber

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail güvenlik güçlerinin  Gazze‘de barışçı gösteri hakkını kullanan masum sivillere yönelik  gerçekleştirdiği ve 7 kişinin ölümüne, 500’ü aşkın Filistinlinin yaralanmasına  neden olan aşırı ve orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyoruz.” ifadesi  kullanıldı.

“İsrail’in işgal altındaki topraklarda Filistinlilere yönelik güç  kullanımını fütursuzca sürdürmesi Filistinli sivil halka koruma sağlanmasına  ilişkin BM Genel Kurulu kararının uygulanmasının önemini bir kez daha ortaya  koymuştur.” değerlendirmesi yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 “Uluslararası toplumun sorumluluk sahibi tüm üyelerini İsrail güvenlik  güçlerinin işlediği suçların faillerinin hesap vermesinin sağlanması ve gelecekte  bu tür saldırıların tekerrürünün engellenmesi hususunda ısrarcı olmaya davet  ediyoruz. Türkiye, bu konunun uluslararası platformlarda takipçisi olmaya ve  Filistin Devleti‘nin ve halkının yanında durmaya devam edecektir.”

Son Güncelleme: 30.09.2018 21:01

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir