Düzensiz Kan Şekeri Baş Dönmesine Neden Oluyor!

Sağlık Haberi – Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gonca Aylin Tuhta, “İnsan hayatında sıkça rastladığı baş dönmesinin birçok nedeni vardır. Bunların arasında en önemlilerinden biri de düzensiz kan şekeridir” dedi.

Dengesizlik hissi, kişinin çevresine göre dengesini sağlayamama durumudur. Baş dönmesi ve denge bozukluğu, oldukça sık rastlanan yakınmalardandır.

Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gonca Aylin Tuhta, Baş dönmesi ve denge bozukluğuna düzensiz kan şekerinden kaynaklanabileceğini belirterek bu durumun ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

DİYABET NEDİR?

Diyabet (Şeker Hastalığı) pankreas tarafından yeterince insülin üretilememesi ya da üretilen insülinin vücut tarafından verimli kullanılamaması ile oluşan ve ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Diyabetin en yaygın erken habercisi sık idrara çıkmak ve artan susuzluk hissidir. Bu erken belirtiler genellikle yükselen kan şekeriyle bağlantılıdır.

BAŞ DÖNMESİ YAPABİLİR

Diyabette (şeker hastalığı) kan şekeri çok düşüyor ya da çok yükseliyorsa baş dönmesi olabilir. Şeker yükseldiğinde ağız kuruluğu, çok su içme ve çok idrara çıkma, halsizlik, aşırı sıvı kaybı ve tansiyon düşüklüğü ile birlikte baş dönmesi de gibi sonuçlar doğurabilir.

BELİRTİLERE DİKKAT

Şeker düştüğünde ise aşırı terleme, üşüme hissi, acıkma, bilinçte bulanıklık, uyku hali ve yine baş dönmesi olabilir. Yine böbrek üstü bezi yetmezliğinde (Addison hastalığı) tansiyon düşüklüğü ile birlikte baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık, zayıflama ve deri renginde koyulaşma görülebilmektedir. Bu belirtilerden kendinizde gördüğünüz varsa mutlaka uzman bir hekime başvurun” diyerek sözlerine son verdi.

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir