Ana Sayfa / Samsun Haber / İdrar Yolu Taşları Ciddi Sorun Olabilir!

İdrar Yolu Taşları Ciddi Sorun Olabilir!

Büyük Anadolu Hastanelerinden Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Şakir Aydoğan, idrarın zorla çıkması, yanma hissi, idrarı tam yapamama, idrarda damlama ve benzeri durumların idrar yolu taşlarından meydana geldiğini belirterek “Bu durum hem erkeklerde hemde kadınlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır” dedi.

İdrar yolları, böbrekten başlar ve çıkış yoluna kadar giden bir sistemdir. Mesanede bu sistemin içerisinde bir rezervuar görevi yapar. Büyük Anadolu Hastanelerinden Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Şakir Aydoğan, idrar yolu taşlarının oluşturduğu sağlık sorunları ile bilgiler verdi.

İDRAR YOLU TAŞLARI’NIN OLUŞTURDUĞU SORUNLAR

Aydoğan, “İdrar yolu taşları böbrekte idrar yolu torbasında meyhanede ve böbrekle meyhane arasındaki üreter dediğimiz yaklaşık 30 cmlik kanalda oluşabilir. İdrarın çatallı çıkması, zorla çıkması, yanma hissi, tam yapamama, damlama, bulanık gelmesi ve özellikle idrar bitimi sırasında kanlı idrar gelmesi gibi belirtiler gösteren bu hastalık tedavi edilmedi takdirde ciddi sağlık sorunlarını meydana getirebilir.

İDRAR YOLU TAŞLARI NASIL KIRILIR

Taşların tedavisi yerine büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu gün için 20 yıl önce yaptığımız acık ameliyatlar demode olmuştur. Hastalarda daha çok non invaziv yani herhangi bir girişime gerek olmadan kullandığımız tetkikler ve tedaviler revaştadır. Böbrek taşları kanal ve mesane taşları 2 cm’e kadar olanlar artık girişimsel olmadan ESWL dediğimiz dışarıdan şok dalgaları ile kırılmaktadır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

ESWL dışarıdan oluşturulan şok dalgalarının taş üzerine odaklanmasıyla taşı yaklaşık 3 mm ve daha altına kadar parçalanabilmektedir. Böylece hastalarımız idrar yoluyla küçük parçaları idrar yoluyla atabilmektedir. ESWL diğer yöntemlere göre daha non invaziv hastanın konforunu bozmadan, iş güç kaybı olmadan aynı gün işine devam edebilecek şekilde yapılan tedavi yöntemidir” diyerek sözlerine son verdi.

loading...

Bir önceki yazımız olan Kavak Tedbiri Elden Bırakmıyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.55ajans.com - Samsun Haber Siteniz

Ayrıca Buna da Bakabilirsiniz

Samsunspor’da Bandırma Hazırlıkları Sürüyor!

Samsunspor Haberleri – TFF 1. Ligde mücadele eden Yılport Samsunspor Takımımız, 3. Haftada deplasmanda karşılaşacağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir