Ana Sayfa / Samsun Haber / İlkadım Belediyesi Hizmet Kalitesini Artırmayı Hedefliyor!

İlkadım Belediyesi Hizmet Kalitesini Artırmayı Hedefliyor!

Samsun Haberleri – İlkadım Belediyesi 2020 yılı hizmet içi eğitim programı kapsamında, belediye hizmet veren veri giriş personeline yönelik ‘Etkili İletişim Becerileri’ başlıklı eğitim semineri düzenlendi.

İlkadım Belediyesi Konferans salonunda gerçekleşen seminere İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Başkan Yardımcısı Ramazan Bayraktar, Şerif Mırık, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Koç ve Öğretim görevlisi Uzman Psikolog Aysu Gül Şanli ve belediye personeli katılım sağladı.

SEMİNERLER GELİŞİMİMİZE KATKI SAĞLAR

3 Saat süren ve korona önemlerinin alındığı ara ara salonun havalandırıldığı seminerin açılış konuşmasın yapan İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı Şerif Mırık, İnsanın eğitiminin yaşam boyu süren bir olgu olduğunu söyledi. Eğitim ve öğretimin temel araçlarından birisinin de seminerler olduğuna vurgu yapan Mırık;” Seminerlerde, ihtiyaç duyulan bir konu üzerinde dinleyiciler hem bilgilendirilir hem de oluşturulan tartışma ortamı sayesinde konu ile ilgili olarak zihinlerdeki sorulara cevaplar aranır. Seminerlerin akademik, mesleki ve sosyal yönlerden gelişmemize yaptığı katkılar tartışılmazdır” dedi.

İLETİŞİM İKİ KİŞİNİN BİLGİLERİNİ PAYLAŞARAK ANLAMA SÜRECİDİR

Katılımcılara etkili iletişim becerileri, empati yapma, iletişimin vatandaş ile çalışan arasındaki memnuniyetinin önemi ve doğru iletişim kurarak karşıdaki kişinin psikolojik durumunun da göz önünde bulundurarak nasıl davranılması gerektiği konularında da bilgiler veren OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Koç; “İletişimin iki kişinin duygu düşünce ve bilgilerini paylaşarak birbirlerini anlama süreci olduğunu vurguladı. İnsanların birbirlerinin farkına vardığı andan itibaren iletişimin başladığını söyleyen Akademisyen Prof. Dr. Bozkurt, bunları dış dünyanın, insanların kendi iç dünyasının, diğer insanların iç dünyasının ve evrendeki bütünlüğün farkına varma olarak nitelendirdi.

ÇOĞU İLETİŞİM EKSİKLİĞİNE BAĞLIDIR

Katılımcılara ayrıca uygulamalı eğitimler veren Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Aysu Gül Şanli; Seminerde , aynı olayın farklı insanlar tarafından farklı algılanabileceği örümcek ağı testi ile iletişimin ve ortak yönlerin ortaya çıkmasında benzerlikleri ortaya koydu. Belediyeye istek ve şikayetlerini dile getiren vatandaşların karşılaşacakları durumlarda nasıl iletişim  kuracakları ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine örneklerle anlatım yapan Psikolog Şanli, “İletmek istediğinizi karşımızdaki kişiye amaçladığımız biçimde iletebilmek, isteneni elde etmek ve beklenen tepkiyi oluşturmak, etkili iletişimin amacıdır. Şikâyetlerin çoğu iletişim eksikliğine bağlıdır. İletişimde amaca ulaşmak için, ‘Ne söylemek istiyorum? , Ne zaman söylersem, karşımdaki kişinin iletişim kaynakları açık olur? , Nerede hangi ortamda iletişimi başlatmam yerinde olur?’ sorularını cevaplandırınız” dedi.

VERECEĞİNİZ HİZMET ANLAM VE DEĞERLİ

Covid-19 salgını nedeniyle zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde, halkımızın süreci daha kolay atlatabilmesi için İlkadım Belediyesi olarak yoğun bir mesai içerisinde olduğu söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Belediyemizde halkımıza gönülden hizmet eden sizlersiniz.Vermiş olduğunuz hizmet, bu dönem daha da anlamlı ve değerli. Çünkü salgının sebep olduğu tablo, bu dönemde halka hizmeti daha önemli ve gerekli kılıyor. Bizlerde bu süreçte belediyemize kurumsal bir kimlik oluşturarak halkımızın hayatını kolaylaştıracak, onlara destek olacak şekilde çalışmalarınızda bilgilerini tazelemek ve tamamlamak, bilgi paylaşımınızı artırmak ve kişisel gelişimimize katkıda bulunmak adına verilen seminerleri önemsiyoruz. O bakımdan bu bilgilendirme geliştirme seminerlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu vesile ile seminere katılım sağlayan eğitimcilerimize ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Programın sonunda İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Koç ve Öğretim görevlisi Uzman Psikolog Aysu Gül Şanli’ya çiçek takdim etti.

loading...

Bir önceki yazımız olan OMÜ Ailesine Katılan Öğrencilere Hoş Geldin Karşılaması! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.55ajans.com - Samsun Haber Siteniz

Ayrıca Buna da Bakabilirsiniz

Samsun’da Sefer Aralıkları 5 Dakikaya Kadar Düşürüldü!

Samsun Haberleri – Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, yoğunluğun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir