Ana Sayfa / Samsun Haber / OMÜ Tıp Fakültesinde Temsilen Mezuniyet Töreni!

OMÜ Tıp Fakültesinde Temsilen Mezuniyet Töreni!

Uzaktan Eğitim Konferans Salonunda sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek düzenlenen törene; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Levent Güngör ile Prof. Dr. Özcan Yılmaz, akademisyenler, 8 mezun öğrenci ve mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

247 OMÜ Tıp Fakültesi öğrencisinin mezun olarak hekimliğe adım attığı tören, açılış konuşmalarıyla başladı.  

BENİ TÜRK HEKİMLERİNE EMANET EDİNİZ

OMÜ Tıp Fakültesinin kuruluşundan bu yana toplam 6 bin 516 hekimi mezun ettiğini kaydeden Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir “Bugün mezun olan öğrencilerimiz, önceki dönem mezunlarımız gibi bizleri gururlandıracaklar. Öğrencilerimizin aileleri ise 6 yıl boyunca onlara maddi ve manevi destek vererek üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Bugün onların da gurur günü” dedi.
Mezuniyet töreninin, genç hekim adaylarını yetiştiren öğretim elemanlarının da gurur duyacağı bir gün olduğunu belirten Dekan Ayhan Dağdemir “Mezunlarımızın kurtaracağı her hayatta, iyileştirecekleri her insanda onların da izleri olacak.” diye konuştu.

Öğrencilerin, tıp sanatını icra etmek için gereken bilgi, beceri ve tutumla mezun olduklarına dikkat çeken Dekan Prof. Dr. Dağdemir şöyle devam etti: “Mezunlarımızın mesleklerini insanlık yararına en iyi şekilde uygulayacaklarına ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.’ sözüne yakışır hekimler olacaklarından hiç şüphemiz yok.  Deontolojiyi asla unutmamanızı temenni ederek bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum. Yolunuz açık, Allah yardımcınız olsun.”

Covid 19 salgını nedeniyle farklı bir mezuniyet töreni gerçekleştirildiğine işaret eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç de “Her sene mezunlarımızla, onların aileleriyle ve akademisyenlerimizle birlikte coşkuyla kutladığımız törenler yerine, temsilen bir kutlama yaptığımız için gönlümüz buruk olsa da sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyuz. 8 mezun öğrencimiz yanımızda ama büyük bir bölümü de ekranları başından törene katılarak yüreklerinin burada olduğunu bize gösteriyorlar. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.“ ifadelerini kullandı.

HER DÖNEM, İNSANA YENİ ŞEYLER KAZANDIRIYOR

Hayatın başlangıç ve bitişlerle dolu olduğunu hatırlatan Rektör Sait Bilgiç “ Hayata atıldığınızda hiç bitmeyeceğini düşündüğümüz öğrencilik yıllarının ne kadar çabuk geçtiğini ve çok güzel bir dönemi tamamlamış olduğunuzu fark edeceksiniz. Çünkü öğrencilik tüm sıkıntılarına rağmen; samimiyetin, bağımsızlığın, zorlukları birlikle aşmanın yaşandığı güzel günler olarak hafızalarda yer alacak. Bunu mesleğinize başladığınızda, aile kurduğunuzda kısacası hayatın sorumluluğunu aldığınızda çok iyi anlayacaksınız. Hayatın içindeki her dönem, insana yeni şeyler kazandırıyor.“ değerlendirmesinde bulundu.

Mezun öğrencilere, ailelerinin ve dostlarının kıymetini bilmeleri tavsiyesinde bulunan Rektör Bilgiç, bu sayede başarıyı insani yollarla elde edeceklerinin altını çizdi.

Kurallara uymanın öneminin,pandemi sürecinde daha da anlaşıldığına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “Bu kurallar birlikte yaşamayı mümkün kılabilmek için koyulan kurallar. İhmal durumunda bunun, kendi ve karşımızdakinin hayatına mal olacak olumsuz sonuçlar doğurabileceğini unutmamak gerekiyor. Özellikle bizde var olma ihtimali bulunan bir virüsü, kurallara uymayarak karşımızdakine bulaştırmanın ağır vebalini taşımamak gerekir.” dedi.

OMÜ’nün mezun öğrencilerine, meslekleri için gereken bilgi ve becerinin yanında yetiştikleri çok uluslu kampüs sayesinde, daha geniş ufukla dünyaya bakabilecekleri bir kültür kazandırdığını vurgulayan Rektör Bilgiç “Bu nedenle OMÜ Tıp Fakültesinden mezun bir doktorun hem iyi bir hekim olarak hem de iyi ve güvenilir bir insan olarak anılması, bizi ve onları yetiştiren akademisyenleri çok mutlu edecektir” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERİMİZLE YAKIN TEMAS

Pandemi sürecinde, öğrencilerle yakın temas kurarak dertleriyle ilgilendiklerini belirten Rektör Sait Bilgiç “Bu sorunların bir kısmını da giderdik. Tıp Fakültesinde 100 intern öğrencimiz, eğitimlere katılarak bu süreci tamamladılar.” dedi.

İyi insan olmanın yanında hekimlerin hastalarıyla iyi iletişim kurması gerektiğini de vurgulayan Rektör Sait Bilgiç sözlerine şöyle devam etti: “Hastanızı anlayıp ona güven vermeniz son derece önemli. Sadece bu bile hastanızın moralini düzeltip daha çabuk iyileşmesine vesile olabilir. Buradan mesleğe atılmak için eksiksiz bir donanımla mezun oluyorsunuz ancak kendinizi geliştirmeye devam ederek toplumun harcında önemli bir payınız olacak.“

Mezun öğrencilerin ailelerine, verdikleri emek ve gösterdikleri fedakârlık için teşekkür eden Rektör Bilgiç “Çocuklarınızın topluma faydalı birey olması için birinci dereceden katkı sağladınız. Burada en çok sevinmesi gereken ve gurur duyulması gereken sizlersiniz. Aynı zamanda öğrencilerimizi en iyi şeklide yetiştiren akademisyenlerimizi ve yöneticilerimizi de tebrik ediyorum. Hem aramızda bulunan hem de ekranları başında bizi takip eden mezun öğrencilerimize ise başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Diploma takdimiyle devam eden törende Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Türkçe Tıp dönem birincisi Dr. Burak Tokaç ve İngilizce Tıp dönem birincisi Dr. Ayşe Gökçe Dönderici’ye diploma ve ödüllerini vererek tebrik etti. Türkçe Tıp dönem ikincisi Dr. Nazlıhan Yalçın ve İngilizce Tıp dönem ikincisi Dr. Merve Selma Kalay, diploma ve ödüllerini Dekan Prof. Dr. Ayhan Dağdemir ve OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen’in elinden alırken Türkçe Tıp dönem üçüncüsü Dr. Hasbi Başaran, İngilizce Tıp dönem üçüncüsü Dr. Betül Gürses, Dr. Anılcan Küçüksözen ve Dr. Mehmet Kurşun’a da diploma ve ödülleri,Tıp Fakültesi akademisyenleri tarafından verildi.

Dönem birincilerinin mezuniyet kütüğüne isimlerini çakmasının ardından edilen hekimlik yeminiyle OMÜ Tıp Fakültesinin 42. Mezuniyet töreni sona erdi.

loading...

Bir önceki yazımız olan TÜGVA Samsun Online Yaz Okulu Başlıyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.55ajans.com - Samsun Haber Siteniz

Ayrıca Buna da Bakabilirsiniz

Samsun’da Sefer Aralıkları 5 Dakikaya Kadar Düşürüldü!

Samsun Haberleri – Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, yoğunluğun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir