Ana Sayfa / Samsun Haber / Sağlık Müdürü Oruç, Vaka Sayısı Yüksek İlçeleri Açıkladı!

Sağlık Müdürü Oruç, Vaka Sayısı Yüksek İlçeleri Açıkladı!

Samsun Haberleri – Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Samsun’da vakalar 3 bölgede yoğunlaşıyor. Bu 3 bölgede yaşayan insanlarımızın artık çok daha dikkatli olmaları gerekiyor” diyerek uyardı.

Samsun’daki korona vakaların bugüne kadar ki genel dağılımı ve vaka artış hızı hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İl genelinde şimdiye kadar görülen vakaların %54’ünün Çarşamba, İlkadım ve Bafra ilçelerinde gerçekleşti. Özellikle son dönemlerde vaka artış hızı en yüksek iki ilçe olan Çarşamba ve Bafra ilçelerinde yaşayanların şu dönemde çok daha dikkatli olması ve kurallara uyması gerekiyor” dedi.

ARTIŞLARIN ÖNÜNE GEÇMEK ZORUNDAYIZ

İlkadım, Çarşamba ve Bafra ilçelerinde yaşanan vakaların özellikle düğün, nişan, cenaze, başsağlığı gibi insanların bir arada daha uzun süre kaldığı ortamlarda gerçekleştiğini belirten Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Tarım mevsimiyle birlikte bölgede yaşanan günlük insan hareketliliğin de bu vaka artışını tetikledi. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak kurallara uyulmaması durumunda vaka sayılarının tekrar artışa geçerek, bugüne kadar ki emeklerin hepsinin boşa gideceği noktasında birçok kez uyarı yaptık. Sağlık çalışanlarımız ellerinden geleni fazlasıyla yapıyorlar. Birçoğu hala sevdiklerini korumak için evlerine gitmeden çalışmaya devam ediyorlar. Ancak hepsi artık yorgun ve artan vaka sayılarını görmekten dolayı endişeliler. Onlarla bir araya geldiğimizde en çok şaşırdığımız konu insanlarımızın maske takmama ve sosyal mesafeye dikkat etmeme noktasındaki ısrarı oluyor. Hastanelerimizde sağlık hizmetlerimizi aksamadan sürdürüyoruz. Ancak bu durum insanlarımızın sorumsuz bir şekilde, hiçbir şey yokmuş gibi hareket edip, virüs taşıyıcısı gibi davranmaları ve hasta sayımızı artırmalarını gerektirmez” şeklinde konuştu.

SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM VE KURALLARA UYALIM

Virüs konuşunda Samsun halkını uyaran Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Eylül Ekim döneminde başlayacak grip vakalarının korona belirtilerini ve koronanın etkisini tetiklemesinden endişe ediyoruz. Daha kötü bir tabloyla karşılaşmamak ve tekrar yasaklı günlere dönüş yapmamak için artık herkesin toplum sağlığını koruma adına sorumluluklarını yerine getirmesinin zamanı geldi de geçiyor. Gerekmedikçe lütfen dışarıda, kalabalık ortamlarda zaman geçirmeyelim, gitmeye mecbur olmadığımız düğünlere gitmeyelim, maskesiz dışarı çıkmayalım, hayatımızı kurtaracak en önemli şeylerden biri olan sosyal mesafeye dikkat edelim. Kimse bizim yerimize gelip önlem almayacak ve bizi korumayacak Normal günlerimize dönmemizin tek yolunun Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın da tekrar tekrar söylediği gibi Maske, Sosyal Mesafe, el hijyenine uyumdan geçtiğini belirterek, Samsun halkını bu konuda daha duyarlı olmaya davet etti” diye konuştu.

Köksal ÖNER

loading...

Bir önceki yazımız olan Atakum Belediyesi’nden Giresun’a Yardım Eli Uzandı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

www.55ajans.com - Samsun Haber Siteniz

Ayrıca Buna da Bakabilirsiniz

Samsunspor’da Bandırma Hazırlıkları Sürüyor!

Samsunspor Haberleri – TFF 1. Ligde mücadele eden Yılport Samsunspor Takımımız, 3. Haftada deplasmanda karşılaşacağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir