Samsun A101’de İşten Çıkarmalar ve Baskı İddiası

“Harca harca bitmez” derken A101 neyi kast ediyor olabilir? Türlü hilelerle göz koyduğu cebimizdeki parayı mı, baskı altında tuttuğu işçilerin sabrını mı? 2016’da Tez Koop İş Sendikası’na örgütlenen A101 market işçileri, ağır iş koşullarına karşı nasıl patronlara geri adım attırdıklarını anlatıyorlar. 15 Temmuz darbe girişiminin işçilere karşı hem havuç hem sopa olarak nasıl kullanılmaya çalışıldığını onlardan dinliyoruz. Sürecin başında işten atılanlar oldu, dava açtılar, kazandılar, örgütlenmeyi büyütme kararlılığı pekişti. Samsun’da başlayan ve Türkiye’ye yayılan A101 sendika örgütlenmesi market sektöründe örnek oluşturuyor. Samsun’da örgütlenmeye öncülük ettikleri için işten atılan ve halen A101’de çalışıp örgütlenmeyi sürdüren işçilerle görüştük.

Örgütlenmeye nasıl karar verdiniz?

–       Bizim örgütlenmemiz ‘Hakkımızı ne şekilde birlikte savunuruz’ diye başladı. Çünkü Samsun’da işsizlik var, herkes bundan korkuyor, bunu çok iyi kullanıyorlar. Tek başımıza bir şey yapamayacağımızı anladık, birlikte mücadele etmeye oradan karar verdik.

–       İşçiler arasında onurlu, dik duran arkadaşlarımız da var. Bu şekildeki arkadaşların birleşmesiyle örgütlenme başladı. Sizin derginizin adıyla, ‘boyun eğmeyen’ işçilerin, sisteme karşı gelenlerin mücadelesiyle…

–       Aslında sisteme herkes karşı, A101’deki çalışanların da yüzde 80’i, yüzde 90’ı karşı. Ama kimse sesini çıkartamıyor. Sesini çıkartanları işten çıkararak susturmaya çalışıyorlar.

Hangi şikayetler üzerinden örgütlenmeyi giriştiniz? İş yeriyle ilgili en ciddi sorunlar nelerdi?

–       Ben 6 ay kadar çalıştım. Çalışma saatleri çok yoğun. Molalarda, iş çıkışlarında selamlaşmaya bile fırsat vermiyorlar. Hızlı hızlı yemek zorundasın çünkü müşteri var deniyor.

–       Personel yetersiz. Mağazanın cirosuna göre personel sayısı belirleniyor. Cironun artışına bağlı olarak insan ekleme vaadinde bulunuyorlar. Ama şirket ‘discount’ lafını da ezberletmiş, yani her şeyden tasarruf. Esas dert ise işçiden tasarruf.

–       Az personelle çok iş mantığı var. Mesela yeni bir uygulama gündeme getirdiler. Dört kişilik mağazada personelden üçünü tam zamanlı devam ederken birini yarı zamanlıya düşüreceklerdi. İlk eylemle birlikte bunu önledik.

–       Bazı yöneticiler son kullanma tarihi –biz buna SKT diyoruz- ürünlerde fireye girmemek için bize ‘Bu ürünleri satın, yoksa sizin izinlerinizi iptal ederim’ tarzında baskı yapıyorlardı. Bu ürünleri satmadan 17’de çıkamazsın gibi sözler söylüyorlardı. E böyle olunca insanlar baskılardan bunalıp kendiliklerinden işten çıkıyorlar. Sonuç olarak yeni personel istihdam ediliyor.

İSTİHDAM ŞAMPİYONU A101’E SGK’DAN CEZA

A101’in 2016-2017 yılında istihdam şampiyonu olduğu haberlerine ne diyorsunuz peki?

–       Evet ama nasıl? Çok işçi almalarından değil işçi sirkülasyonun çok fazla olmasından kaynaklı!

–       Geçtiğimiz dönemde bir yasa çıktı, İŞKUR üzerinden istihdam, A101 bundan çok faydalandı. Özellikle bugükü iktidarın sermayesi olan kesimler bunu kullandılar, başta BİM ve A101 geliyor. İŞKUR’un programına göre süre tamamlanınca hemen işten atıyorlar.

–       İŞKUR’un koyduğu standartlara göre resmi tatillerde çalıştırmama kuralı var, ama buna uymadılar. İŞKUR’a şikayetler oldu, hatta bir süre A101’e kuralsızca çalıştırdığı için eleman vermediler. Sonra mecburen şirket kuralı uygulamaya başladı. A101’in mantığı şu; devlet maaşını veriyor, sigortasını yapıyor, o da bedava çalıştırıyor, bir sene son yallah… Böylece istihdam birincisi!

–       Sürekli baskılardan ve mobbingden dolayı iş çıkışları meydana geliyor. Bu da A101’i istihdam şampiyonu yapıyor. Yani pek övünülecek bir şey değil.

–       Ayrıca SGK’dan yediği cezalardan kimse bahsetmiyor. Bir A101 mağazasında en az dört kişi çalıştırılması gerekiyor. Fakat ben toplamda dört kişi çalıştığımızı neredeyse hatırlamıyorum bile. Böylelikle diğer işlerde bizim sırtımıza binmiş oluyor. Hatta bundan dolayı SGK ceza kesti A101’e. Bunun üzerine yönetimdekiler uygulamadan elde ettikleri kazançla yedikleri cezayı kıyasladılar ve uygulamaya devam ettiler. Çünkü elde ettikleri kazanç 15 milyonken kesilen ceza sadece 4 milyondu!

–       Bu eksik personel sorunu sadece Samsun’da yok. Türkiye’nin değişik illerinde, özellikle Antalya’da sürekli eksik personel ile çalışılıyor. Bu sorunu patronlara ilettiğimiz halde sorunu çözmedikleri gibi bizi kale bile almıyorlar. Bu konuda bildiri bastırıp halkımızı A101’den alışveriş yapmamaya davet edeceğiz.

“CEBİMDEN PARA VERİP SKT TAVUĞUNU KASADA GEÇİRİYORUM…”

Baskı nedeniyle son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satıldığından bahsediyorsunuz. Bu tehlikeli değil mi?

–       Şimdi mağazada sıfır ürün istemiyorlar. Yani satışı olan bir ürün mutlaka rafta olacak, müşteriye yok demeyeceksin. Dolayısıyla o ürünün her durumda siparişini vereceksin. Ama bu ürünler örneğin rafta satılmadığı zaman bu defa kasa yanına satışa sunuluyor, soğuk zinciri kırılıyor, vatandaşın hayatıyla oynuyorlar…

–       Çalışanlar bunu yapmak üzere baskı altında tutuluyor. O kadar çok mağaza açılıyor ki, cirosu düşük olan yerlerde fire oluyor. Akşam eve gidince rüyamda bile tavuk satmaya çalışyordum. Örneğin ben fire vermemek cebimden fire para verip SKT tavuğu kasadan geçirip çöpe attığımı biliyorum…

–       Şirket ne olursa olsun satacaksın diyor. Böyle olunca ürünün üstündeki tarihi silmek zorunda bırakılan arkadaşlarımız var. Her akşam ne kadar fire girdiğimizi bölge sorumlusuna dönüyoruz. Bunun sonucunda fire miktarı fazla olursa bölge sorumlusu gece saat kaç olursa olsun bizi arayıp hesap sorabiliyor. Yani mesai evde de devam ediyor.

–       Ben depo ayağındaydım. Depo, bize ‘SKT’si yakın ürünleri şehir içi her mağazaya birer tane at’ diyor. Ama mağazanın bu ürünü satıştan kaldıracağı süre içerisinde benim depodan ürünü çıkarmam isteniyor, mağazaya ulaştığında zaten bu süre dolmuş oluyor. Fire mağazaya gitsin isteniyor. Yani depo SKT ürünleri mağazadakilerin üstüne atıyor.

–       Bir başka örnek; diyelim bir ürün bir mağazada az, bir başka mağazada fazla satılıyor. Sen SKT’si yakın ürünün çok satıldığını bildiğin mağazadaki arkadaşını arayıp ‘sipariş verme ben sana elimdeki göndereyim’ diyorsun. Ama bu defa onun elinde de kalıyor. Böylece işçiler birbirine düşürülüyor. Bu yönetim tarafından bilinçli şekilde yapılıyor, insanların birbirilerine olan güvenleri sarsılıyor, birbirlerinin kuyularını kazmaları isteniyor, böylece örgütlenmenin önüne geçmeye çalışıyorlar.

“BİLGİSAYAR SİSTEMİ FAZLA MESAİLERİ KAYDETMİYOR”

Mesailer nasıl A101’de?

–       Çalışma saatleri dengesiz ve çalışma koşulları ağır. 7 buçuk saatten fazla çalışılması yasakken her zaman daha fazla çalışıyoruz. Baskı hiyerarşik bir şekilde tepeden aşağı doğru uygulanıyor. Sorumlular inisiyatif alıp bu baskıdan çalışanları korumaya çalışsalar da bu sefer onlar da müdür tarafından baskı altında kalıyorlar. Aynı zamanda farklı A101’lerdeki çalışanlarla iletişim kurmamız engellenmeye çalışılıyor. Bu hem diğer çalışanların örgütleneceği korkusundan hem de çalışma saatleriyle ilgili başka bir mağazanın örnek gösterilmemesi için yapılıyor. Böylelikle “işini iyi yapan” bir sorumlu diğer mağazalardan daha yoğun bir baskı uygulayabiliyor.

–       A101’de çalışan haftalık 156 saat ve 195 saat çalıştırılan iki tür istihdam var. Ama herkes bu saatlerin üstünde çalıştırılıyor. Örneğin öyle bir bilgisayar sistemi kurmuşlar ki 195 saatten fazla çalışma olduğunda o sisteme giremiyorsun. Yani fazla mesailer işlenemiyor. İşçilerin şikayetleri üzerine sistemdeki azami saat sınırını 224 saate çıkardılar. Yine de 235-240 satten aşağı çalışan yok. Bu düzenlemeyle fazla mesai yapanların mesaisinin bir kısmı kaydedilmeye başlandı, onlara da mesai parası yerine izin vermeye başladılar.

“SAMSUN’DA SEL OLDUĞUNDA TADİLAT YAPTIRDILAR”

Mesai dışında zorla çalıştırma var mı?

–       İş tanımımız içerisinde olmamasına mağazanın taşınması ya da tadilatında da görev alıyoruz. İşçiler normal mesai saatinin haricinde tadilat için sabah 4’e kadar çalıştırılıyor. Bir de ertesi gün işe yine saatinde yani sabah 8’de gelmesi isteniyor. Fazla mesailer hiç yatmıyor.
Samsun’da sağanak yağmurdan dolayı bir sel olmuştu. Sel dolayısıyla bazı mağazalarda hasarlar oluşmuştu. Benim on günlük raporum olmasına rağmen raporumun üçüncü gününde beni mağazaya çalışmaya çağırdılar. Raporum olduğunu söylememe rağmen işten kaçmakla, arkadaşlarımı yalnız bırakmakla suçlandım. Arkadaşlık ilişkilerini de kullanıyorlar bu anlamda.
–       Bu selden dolayı ekstra çalışan işçilerin mesaileri yatmadığı gibi çalıştıkları zamanki verilen yemekler bile sıkıntılı oluyor. Sorumlu müdürü arayıp işçilere verilecek yemek konusunu açtığında müdür 30 lira masraf kısıtlaması uyguluyor. 12 kişinin yemek masrafı olarak 30 lira ayırıyorlar. Sadece 30 lira!
Çalışma saatleri dışında bile baskı devam ediyor. Çoğu zaman izin günümüzde bile çalıştırılıyoruz. Hatta yıllık izinleri bile kullanamıyoruz. Fakat şu son süreçteki verdiğimiz mücadeleden dolayı baskılar biraz daha kırılmaya başladı ama yine baskı devam ediyor.

“MÜCADELEYLE BİRLİKTE YILLIK İZİNLER KULLANILMAYA BAŞLANDI”

Yıllık izinlerinizi kullanmanız mı engelleniyor?

–       Evet yıllık izinleri kullandırmıyorlar. Mesela bu sene çalışanlardan kimse kullanamamıştı izinleri. Bir şekilde bahaneler üretiyorlar yıllık izin konusunda. Karşı çıktığımız zamanda “Zor durumlarda fedakarlık yapacaksın çalışıyorsan” deniliyor.

–       Aynı zamanda iznimizi kullanmak istediğimiz vakitte kullanmamıza da izin verilmiyor. Bütün bir yıl boyunca sıkı çalıştığımız için yaz döneminde kısa bir sürede olsa tatil yapmak istiyoruz ama ona bile izin verilmiyor. Tatil yapmayı geçtim ben yıllık iznimi çocuğumun sünnet düğünü zamanında kullanmak istedim o bile engellendi.

Verdiğiniz mücadelenin mesai saatlerinde kimi iyileştirmeye neden olduğundan bahsetmiştiniz. Aynı şey yıllık izinler konusunda da gerçekleşmedi mi?

–       Olmaz olur mu… Bu mücadeleyle birlikte yıllık izinlerde kullanılmaya başlandı. Daha önce 1 hafta izin kullanmanın mağaza için sıkıntı olabileceğini söyleyenler şimdi korkudan 1 aylık izne bile seslerini çıkaramıyorlar. Mesela 2 ay yıllık izin kullanan arkadaşım var. O kadar uzun zamandır yıllık izin kullanmamış ki hesaplandığında 2 aylık bir yıllık izin hakkı olduğu ortaya çıktı. Bu örnek durumu daha net gösteriyor sanırım.

“İŞÇİLER HEM HIRSIZLIKLA SUÇLANIYOR HEM HIRSIZLIĞA TEŞVİK EDİLİYOR”

Peki maaşlarda sıkıntı yaşanıyor mu?

–       Maaşlarımız sabit değil. 2 yıl önce 2000 den aşağı maaş almazken son aylarda 1900’ü hiç geçmedi maaşım. Bordrolarımızı alamıyoruz. Maaşımızdan ne kesildiğini göremiyoruz. Belki de depo açıklarını maaşımızdan keserek kapıyorlar, bilemiyoruz.

–        Primlerimiz de problemli. Mesela ciro hesaplamasından alacağımız primin hesabını yaptık geçen ay. Bu hesaplar sonucu prim olarak 262 lira almamız gerekirken 62 lira aldık. Bunun sebebini sorduğumuzda ilk etapta bir açıklama yapmadılar. Daha sonra yapılan incelemeler sonucunda haklı olduğumuz ortaya çıkınca 200 liramızı da yatırdılar. Eğer bunları sorgulamasak kimsenin haberi olmadan primlerimiz az yatmış olacaktı.
Geçen bir arkadaşımız bölge sorumlusundan beş aydır bordro gelmediğini söyledi ve bordrosunu istedi. ‘Maaşımız eksik yatıyor, bu konuyu araştıracağım ve sizi şikayet edeceğim’ demesi üzerine de işten atıldı.

Envanter açıkları çalışanların hırsızlıkla suçlanmasına kadar gidiyor, öyle mi?

Evet öyle. Envanterde oluşan eksikler gerekçe gösterilerek çalışanlara ‘burada iç hırsızlık var, dikkatli olun’ deniyor, çalışanlar hırsızlıkla itham ediliyor. Bu da işçilerin birbirinden şüphe duymasına sebep oluyor, karşılıklı güveni yok ediyor.
Sadece hırsızlık suçlamasıyla da kalmıyor. Örneğin kasada çıkan açık bize yansırken, fazla para şirkete gidiyor. Eğer bir kişinin kasasında fazla para çıkıyorsa o kişi hemen sınanıyor. O işçiyi denemek amacıyla işçinin haberi olmadan bilerek kasaya fazladan 100 lira koyuluyor ve günün sonunda işçinin o parayı alıp almadığı kontrol ediliyor. Senin hakkında hırsızlık şüphesi olsun olmasın fark etmiyor hemen herkese yapılabiliyor bu test. İşçiler hırsızlığa teşvik ediliyor açıkça.

“ŞİRKETE DARBE Mİ YAPACAKSINIZ?”

Örgütlenme hikayenize dönelim, süreç nasıl gelişti?

–       İlk örgütlenmeye başlamamız şöyle oldu. Baskılar vardı ama patlak verme noktasına bir arkadaşımıza ‘işinizi düzgün yapın yoksa -kaba bir ifadeyle- s… gidin’ denmesiyle geldi. Bardağı taşıran son damla o oldu. Bu arkadaşımız kapalı, işini düzgün yapan bir arkadaşımızdı.

–       Bir şeyler yapmak, haddini bildirmek gerekiyordu, sonuçları ne olursa olsun. Ben 6 yıldır A101’deydim, Kavak, Asarcık’ta çalışmıştım. Değişik mağazalarda çalıştığım için bir sürü hak yemeyen insanı tanımıştım. İlk tepkide bir anda bir baktık ki 40 kişi olmuşuz. Düzenli toplantılar almaya başladık. Bu Haziran 2016’da başladı. Ama biz sendika nedir bilmeyiz, daha önce hak hukuk arama derdine düşmemişiz, arayanlara terörist gözüyle bakmışız. Bu işten anlayan arkadaşlara ulaştık. Whatsapp grubu kurduk. Grupta işçi hakları, toplu iş sözleşmesi konusunda yazılar paylaştık. Ama yönetime dair yorumlar da yapılıyordu. Sürekli insanları aptal, beceriksiz, işe yaramaz gördükleri konuşuluyor, buna dair ne yapılacağı tartışılıyordu. Bu 40 kişiden biri yönetime yazışmalarımızı iletmiş. Bunu bekliyorduk çünkü A101 yönetimi çalışanlarına arkadaşlarını satmayı teşvik ediyor.

–       Bir gün genel müdür öncü olduğunu düşündüğü altı kişiyi ayrı ayrı depoya çağırdı. Çapraz sorguya aldılar. Whatapp grubun varmış dediler ve tüm yazışmalarımızın çıktısını gösterdiler. Hemen anladım ve tepki gösterdim. ‘Ben işimi yapıyorum, şikayetiniz varsa onu söyleyin, onun dışında özel yazışmalarıma karışamazsınız’ dedim. Tam 15 Temmuz dönemiydi. ‘Siz şirkete darbe mi yapacaksınız?’ diye benim gözümü korkutmaya çalıştılar. ‘Daha hiç bir yerde iş bulamayacaksın, sicilin kirlenecek’ dediler. Bu sözleri diğer görüşmeye çağırdıkları arkadaşlara da söylediler. Öyle ki, bir arkadaşımız intiharın eşiğine geldi.

Darbeyi size baskı yapmak için fırsat olarak kullandılar yani…

–       Öyle ki görüşmede örneğin benim telefonuma el koydular. Ellerinde olsa iki kişi koluma girecekler suçluymuşum gibi. Sanki emniyetten geliyorlar. Müdür görüşmede ‘Savcılıktan özel izin aldım, telefonunuzu dinliyorum’ dedi. OHAL’in olduğu dönemde devlet işi gücü bıraktı beni dinleyecek!

–       Ertesi gün çalışanlardan 26 kişi topluca depoya çağırıldı. Orada sivri dilli konuşanlardan iki kişiyi işten çıkardılar. Onlardan biri de bendim. Genel müdür o toplantıda bize ‘Çıkaracaklarımızı çıkardık, sizden kimse çıkarılmayacak’ dedi. Ben de ‘Size hakaret edenlere hakaret davası açın madem, neden komple grubu yargılıyorsunuz’ dedim. Ertesi gün beni de işten çıkardılar!

“15 TEMMUZ’DA YANIMIZDA OLDUĞUNUZ İÇİN ŞİRKETİN İKRAMİYESİ!”

–       Toplamda sekiz kişi böyle işten çıkarıldı. Bazı arkadaşlara ‘Sendikaya üye olmak suç’ dediler. Diğer yandan ‘Sizi yöneticilere küfürden, A101’e karşı darbe yapmaktan çıkarıyoruz’ dediler. Whatsapp konuşmalarını resmen delil olarak kullanamıyorlar tabii özel olduğu için. İyi niyeti kötüye kullanma gerekçesiyle resmen bizi işten çıkarmış oldular. O yüzden İŞKUR’dan işsizlik maaşı alamadık. Üstelik başka bir işe girerken bizi etkileyecek bir madde.

–       İşten atılanların fazla mesailerini hesapladılar. Bir gün bölge sorumluları iş çıkışı toplanıp gece yarısına kadar ne kadar fazla mesai varsa o kadar telafi izin formunu kendi kendilerine doldular. Yani sahte imza ile fazla mesailer yerine izin kullanılmış gibi gösterdiler! Bu formları İstanbul’a yolladılar.

–       A101 muhtemelen bu kanunsuzluğu Türkiye genelinde uygulanmıştır, ama biz Samsun’da tespit ettik ve BİMER’e şikayet ettik. Sonra baktık hesaplarımıza farklı miktarlarda paralar yatmış. Ama bölge sorumlularının haberi yok, paralar mağazanın merkezinden yatırılıyor. Bize dediler ki ‘Bu paralar 15 Temmuz’da yanımızda olduğunuz için şirketin ikramiyesidir!’ Ama öyle olsa herkes eşit para yatması gerekir. Belli ki merkez bu sahtekarlık nedeniyle çok büyük cezalar ödeyeceğinden korktu, devletle anlaşarak fazla mesaileri bu kisve altında ödemeye karar verdi.

“HELAL OLSUN ÇOCUKLAR, HAKKINIZI ARAYIN”

İşe iade ve tazminat davası açtınız. Bu süreçte mücadele nasıl ilerledi?

–       Atakum’da Yenimahalle mağazası ve İlkadım’da Uğur Mumcu mağazası önünde iki eylem yaptık. Bu eylemlere A101 işçileri dışında dışarıdan arkadaşlar da destek verdiler. Çevrede apartmanlardan çıkıp alkışlayan da oldu. ‘Helal olsun çocuklar, hakkınızı arayın, sonuçta bizim de evlatlarımızı buralarda çalışıyor’ şeklinde destekler gördük.

–       Şişecam işçierinin grevi sırasında A101 işçileri olarak fotoğraf çekip onlara mesaj gönderdik. 1 Mayıs’ta pankart açtık, ama tek bir arkadaşımız yürüyebildi çünkü geri kalanlar çalışıyordular. Polislerin tepkisi ‘A101 ne alaka’ oldu…  Meydana gittiğimizde pankartımızı gören bir sürü emekçi yanımıza gelerek ‘demek ki A101’de de emeğini savunan insanlar varmış’ diyerek bize destek oldular.

–       Eylemlerin duyulmasından İstanbul’daki şirket merkezi çok rahatsız oldu, Samsun’a baskı yapmaya başladı. Bölge müdürünün hesap veremeyeceği bir durum ortaya çıktı. A101’in CEO’suna durmadan yaşananları mail atıyorduk, cevap gelmiyordu ama Samsun yönetimine yansımalarını görüyorduk.

–       Mesela bizi işten atan genel müdürün torpille yükselttiği kayınbiraderini yine kendisine işten attırdık!

“BİZİ KORKUTTUKLARINI ZANNEDİYORLARDI, ŞİMDİ KENDİLERİ KORKTULAR”

Sorunları sadece merkeze baskıyla mı çözüyorsunuz peki?

–       Her şey İstanbul’la çözülmüyor tabii. Bizim İstanbul’la sorunları çözmemiz buradaki genel müdürü zor durumda bırakıyordu. Biz de sorunları daha hızlı çözmek için, işçilerin daha rahat çalışması için genel müdürle görüşmek istiyorduk. Bizi işten çıkarırken başka işe giremezsiniz demişlerdi, hem öyle olmadığını göstermek için hem de A101 işçileri adına biz buradayız demek için..

–       Dava sürecinde genel müdür bir yandan kendini ağırdan satıp diğer yandan tanıdıklar araya sokarak bizimle temas kurmaya çalışıyordu. Bir arkadaşımızın ağzından laf almaya çalıştılar. Biz de ona ‘Safa yat, talepleri ilet’ diye görev verdik. Doğrudan muhatabımızla görüşmek için. Bir aylık süre tanıdık. O arada üç arkadaşımızın mahkemesi hem sendikal tazminat hem işe dönüş şeklinde kazanımla sonuçlandı. Bunun üzerine görüşmeye mecbur kaldı.

–       Mahkeme kararı üzerine görüştüğümüzde bize ‘Yanıma gelseydiniz sorunu çözerdik’ dedi. Tabii kendini aklamanın derdinde. Bize eylem yapmayın demeye çalıştı. Atılan arkadaşları geri alabileceği sinyalini verdi. ‘Peki kimler geri dönecek ve hangi şartlarda çalışacaklar’ diye sorduğumuzda kem küm etti.

–       Bizi korkuttuklarını zannediyorlardı ama şimdi işten çıkardıkları arkadaşlar için ‘Dosyalarını inceleyip geri alabiliriz’ diyorlar. Temyize bile göndermeyebileceklerini söylemişler. Mahkeme sonuçlarından çok korktular ve u-dönüşü yaptılar.

İş yerinde son olarak durum nedir?

–       Biz genel müdürün görüşmeyi manipüle edip zaman kazanmaya çalıştığını anlamıştık. Nitekim daha ilk sorunu ilettiğimizde bunun sonucunu gördük: Depo şefi bir toplantı yapmış, çalışanlarla işlerin geciktiğini söylemiş ve işleri toparlamak için ‘gerekirse eşinizle bile yatağa girmeyeceksiniz’ demişti! Bu ahlaken, insanen kabul etmeyeceğimiz bir şey. Bunu genel müdüre iletmemiz sonucunda böyle bir şey varsa bunun cezasını vereceğini tarafımıza iletti. Fakat örtbas etti. Tıpkı depoda gerçekleşen usülsüzlükleri, hırsızlıkları kendisine bildirdiğimiz halde örtbas ettiği gibi.

–       Ancak örgütlenmemiz sayesinde diğer çalışan arkadaşlara bir özgüven geldi. Şimdi A101’de birlik beraberlik var. Farklı işlerde çalışmaya başladık ama buradaki arkadaşlarla onbeş günde bir toplanmaya devam edebiliyoruz. Karar alıcı bir kemik kadromuz var.

–       Öyle bir birlik oluştu ki kemik kadronun aldığı kararlara tüm A101 Samsun emekçileri sonuna kadar uyup ‘mağazalar yarın açılmayacak’ desek ‘tamam’ diyebilecek durumdalar.

“TÜRKİYE GENELİNDE TABAN ÖRGÜTLENMELERİ KURMAYA DAVET EDİYORUZ”

–       Tüm Türkiye’den dönüşler alıyoruz. Özellikle Antalya, Adana, Mersin, İstanbul bölgelerinde taban örgütlenmeleri oluşmaya başladı. Yakında buralarda baskılara daha fazla sabır gösteremeyecek arkadaşların eylemleriyle karşılaşılabilir. Biz de böyle bir durumda Samsun A101 emekçileri olarak her türlü desteği arkadaşlarımıza vereceğimizi taahhüt ediyoruz.

İş bıraktığınız oldu mu?

–       Mesailer nedeniyle depoda biz dört kişi atarlandık, iş bıraktık.  Gece ancak eve gidebiliyoruz, ertesi sabah yine iş, dayanılacak gibi değildi. Bir hafta depoda iş yürümedi. Beni geri çağırdılar. Taleplerimizin karşılanması ve diğer arkadaşların da alınması şartını öne sürdüm, mecburen kabul ettiler. Ertesi sene mesailer nedeniyle bu defa otuz kişi yine işi bıraktı. O zaman da her şeyi kabul ettiler. En çok korktukları şey mağazanın kapanması. İşçilerin örgütlenip iş durdurmasından çok korkuyorlar.

Son olarak A101 işçilerine vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

–       Tüm A101 emekçilerini öncelikle Samsun A101 emekçileri adına selamlıyoruz. Amacımız A101’deki çalışma koşullarını iyileştirmek, üzerimize uygulanan mobbingi bitirmek, alınterimizle kazandığımız helal paramızı gönül rahatlığıyla ailemizle yemektir. Bu ancak ve ancak tüm A101 emekçilerinin birleşmesiyle ve tek vücut olarak hareket etmesiyle olur. A101 işçilerini işyerlerinde taban örgütlenmelerini kurmaya davet ediyoruz. Örgütlenme konusunda bilgi almak isteyen arkadaşlar facebook sayfamızdan bize ulaşabilirler. (https://www.facebook.com/a101emekcileri/)

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir