Samsun’da Koronavirüs Günlük Test Kapasitesi Artırıldı!

Samsun Haberleri – Sağlık Bakanlığından özellikle pandemi hastanesi olan ilçelerde kullanılmak üzere yeni koronavirüs test cihazları talep ettiklerinin yerinde getirilmesinde Sayın Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın da desteğiyle kabul edildiğini belirten Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Bu cihazlardan birini Çarşamba Devlet Hastanesine kuruldu., İkinci cihazın ise Bafra Devlet Hastanesine kurulmasını planladık ”dedi.

400 BİNİN ÜZERİNDE TEST YAPILDI

Şu anda kamuda 8, özelde 5 olmak üzere toplam 13 PCR cihazıyla test hizmeti sunduklarını söyleyen, Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İlimizde günde ortalama 5 bin test yapılıyordu. Bu test sürecinde yapılan düzenlemelerde 5 bin olan günlük test kapasitesini 7 bine yükselttik. Hedefimiz bu sayının 8 bine ulaşması için çalışıyoruz. Pandeminin ilk gününden itibaren ilde 400 binin üzerinde test yapıldı. Bu rakamın il çapında sürdürülen etkin test çalışmasının göstergesi olduğu. Vaka düşüş eğrisini hızlandırmak ve asemptomatik vakaları erken dönemde yakalamak için, özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde temaslıların hepsinden evde numune almayı hedefleyen bir çalışma başlattık. Bu çalışmanın da vaka düşüş trendini güçlendireceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

VAKALARDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

İlimizde Samsun Valiliği koordinasyonunda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda pandemi süreciyle ilgili kararları anlık olarak alıp tüm kamu kurumlarıyla birlikte ortak hareket ettiklerini vurgulayan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Bu uyumlu çalışma ve kurallarına uyan halkın desteği sayesinde vakalarda düşüş yaşandı. Pandemi döneminde her zaman sağlık çalışanlarını destekleyen ve her türlü imkânı sunan başta Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’ a olmak üzere İlimizin Valisi Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Belediye Başkanları ve kamu kurum yöneticilerine desteklerinden dolayı ve ayrıca özverili çalışmasından dolayı kamu, üniversite ve özel tüm laboratuvar ekiplerinin yanı sıra Sağlık çalışanlarımız pandemi döneminde zor gün dostu olduklarını göstermiş, ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koymuş ve bu mücadelenin kahramanları olmuşlardır. Bu mücadele de, sürecin ilk adımı olan test sonuçlarının tespitini sağlayan laboratuvar çalışanlarımızın yeri ayrıdır. Hepsine Samsunlular adına teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Köksal ÖNER

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir